V češtině vyšla například Kultura a každodenní život v raném novověku (1999) a Divadlo hrůzy (2001).
Patří také k zakladatelům přístupu k historickému zkoumání z hlediska antropologie, založil a redigoval časopis Historische Anthropologie. Je autorem a editorem řady knih.
Věnuje se dějinám raného novověku a je uznávaným specialistou na problémy tzv. mikrohistorie, především na otázky výjimečných situací.
je řádným profesorem na univerzitě v Saarbrückenu v Německu.
Richard van Dülmen (*1937)
Patřila sem nejenom tzv. špinavá řemesla jako pohodní, kati, lázeňští pomocníci, holiči-lazebníci, markytánky a prostitutky, ale i většina těch, kteří se živili podomním obchodem, potulní komedianti, žebráci či ti, kteří skončili život jako sebevrazi - a pro dnešního člověka poněkud překvapivě i mlynáři, celníci a tkalci.
Toto vyvržení se neomezovalo jen na jedince, ale týkalo se i celé řady povolání, která byla považována za opovrhovaná a jejichž vykonavatelé zůstávali zcela na okraji společenské vážnosti.
Osoby, jež se dopustily kriminálních a mravopočestných deliktů, byly tehdy trestány nejen právně a soudně, ale byly i zbavovány společenské vážnosti, vyobcovávány ze společnosti.
Nová kniha "zakladatele" historické antropologie je věnována osobité otázce společenské a stavovské cti, jak ji chápalo a praktikovalo 17.-18. století.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku