Cikán je Cikán 19.04.2016
Novinka
Sleva 7% -
z ceny 249,00 Kč s DPH
Nová cena 232,00 Kč s 10% DPH
Romové se vždy lišili od "většinové" společnosti - fascinovali ji i dráždili. Pronásledování a pokusy o asimilaci jsou v dějinách tohoto národa přítomny už od středověku, kdy do Evropy přišel.
Literární reportáže známé polské reportérky přibližují život Romů v postkomunistických zemích z mnoha perspektiv.
Autorka se vydává například mezi Romy do severních Čech, bulharských věznic nebo rumunských ghett. Sleduje střet staré kočovné, svobodomyslné kultury a moderního světa.
Zkoumá, jak se vztah k Romům proměňuje v návaznosti na historický a politický vývoj nebo jak reagují na jejich přítomnost západoevropské státy
- například v souvislosti s masovou emigrací českých a slovenských Romů do Anglie či Kanady. Autorka se snaží vnímat romský problém z odstupu, hovoří nejen s Romy, slovo dostávají rovněž představitelé měst, zaměstnanci vězení, sousedé...
Kniha literárních reportáží nepřináší jednoduchá řešení ani odpovědi, ale snaží se zachytit problémy a životy skutečných lidí.
Vydání publikace bylo podpořeno polským Knižním institutem.
LIDIA OSTAŁOWSKA (* 1954)
je polská reportérka. Před rokem 1989 působila krátce jako novinářka, po vyhlášení výjimečného stavu nesměla publikovat. Zapojila se do opozičního hnutí, stála u zrodu prestižního deníku Gazeta Wyborcza a jeho reportážního oddělení.
Dnes patří k okruhu autorů tzv. školy polské literární reportáže (Kapuściński, Krallová, Tochman, Szabłowski, Szczygieł, Smoleński). K hlavním tématům jejích knih patří vyloučení, Romové nebo sociálně slabí, ale také společensky aktuální a kontroverzní otázky. Vydala tři knihy literárních reportáží: Cygan to Cygan (2000 a 2012), Farby wodne (2011, česky Akvarely pro Mengeleho, 2014) a výbor reportáží Bolało jeszcze bardziej (Bolelo to ještě víc, 2012). Její texty jsou zařazeny do několika polských i zahraničních antologií reportáže.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku