Církev průvodce českou historií
Třetí svazek výpravné obrazové encyklopedie z řady Průvodce českou historií známé autorské dvojice, Aleny a Vlastimila Vondruškových. Po svazcích věnovaných městu a vesnici přichází na řadu církev.
Řada Průvodce českou historií má jasný cíl: srozumitelnou a zároveň názornou formou přiblížit život v českých zemích od raného středověku až do 18., resp. 19. století. Jednotlivé díly postupně představují různé oblasti života v minulosti. V plánu je dohromady sedm svazků, měly by vyjít ještě publikace přibližující život šlechty, řemesla a výrobu, každodenní život a vzdělanost s kulturou.
Třetí díl encyklopedického projektu je zasvěcen složitému vývoji křesťanství od nejstarších dob s důrazem na vývoj v Čechách a na Moravě. Vše je pak vykládáno v širších historických souvislostech. Autoři využívají při psaní jednotlivých dílů nejen dochovaných písemných a hmotných pramenů, ale bohatým zdrojem informací jsou pro ně i četné prameny ikonografické.
Hlavní text je rozdělen do celkem sedmi oddílů, každý z nich je pak členěn ještě dál na četné kapitoly a podkapitoly. Samotné téma církve je velice obsáhlé a místy i komplikované. Jsou s ním spjaty četné pojmy, s nimiž se v běžném životě nesetkáváme. Manželé Vondruškovi jsou ale tak zkušenými autory, že jejich texty jsou napsány srozumitelně, a aby byly ještě srozumitelnější, jsou nedílnou součástí publikace „slovníčky“ vysvětlující nejdůležitější pojmy. V textech se tak dobře zorientuje i člověk, který ví o křesťanství a církvi minimum.
Úvodní kapitola je zasvěcením do celé problematiky, je nastíněn náboženský vývoj u nás od počátků christianizace až po osvícenské reformy Josefa II. V následujících kapitolách je věnována velká pozornost jednotlivým církevním stavbám, kostelům, klášterům a kaplím, ale i např. morovým sloupům. Určitě zaujme i kapitola zasvěcená chrámovým interiérům a jejich vybavení. Další kapitoly pak podávají základní informace o vývoji a podobě kléru, organizaci hlavních řeholních řádů a liturgii. Poslední stránky pak přibližují protestantství: utrakvismus (husitství), jednotu bratrskou a luterány.
Stejně jako předchozí svazky řady je i třetí díl doplněn bohatým a kvalitním obrazovým doprovodem, který je důležitou součástí textu. Právě pomocí fotografií, které jsou velkým kladem publikace, si čtenář může udělat lepší představu o tom, co si přečetl. Na rozdíl od prvních dvou svazků narazíme v textu na několik faktografických chyb, které ale ve výsledku nesnižují jeho vypovídací hodnotu.
Jednotlivé svazky jsou pěknými publikacemi, které můžeme vnímat i jako skutečné průvodce českou minulostí. Zároveň se jedná o knihy, které si se zájmem můžeme přečíst od začátku až do konce.
Celá encyklopedická řada je určena nejširší veřejnosti a neměla by uniknout všem zájemcům o naši historii. Již nyní se můžeme těšit na čtvrtý svazek, který by měl být věnován řemeslům a výrobě.
Z obsahu:
VÝVOJ
Christianizace
Středověk
Reformace
Rekatolizace
Osvícenství
CÍRKEVNÍ STAVBY
Kostel
Stavební terminologie
Klášter
Kaple
Křížová cesta
Morový sloup
Boží muka
INTERIÉR
Chrámový prostor
Výzdoba interiéru
Oltář
Sanktuárium
Kazatelna
Lavice
Zpovědnice
Křtitelnice
Náhrobek
Epitaf
KLÉR
Biskup
Papež
Kardinál
Koncil
Kapitula
Územní správa
Kněžství
Oděv
ŘEHOLNÍ ŘÁDY
Organizace
Hlavní řády
Augustiniáni, Benediktini, Cisterciáci, Dominikáni, Františkáni, Ivaniti, Jezuiti, Johaniti, Kapucíni, Karmelitáni, Kartuziáni, Klarisky, Křižovníci, Minoriti, Němečtí rytíři, Piaristi, Premonstráti, Templáři
LITURGIE
Bohoslužba
Eucharistické předměty
Paramenta
Liturgické předměty
Liturgické knihy
Relikvie
PROTESTANSTVÍ
Ideologie
Utrakvismus
Jednota bratrská
Luteráni
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku