Civilizace starého Egypta

200 bar. fotografií
Dodatečné informace:
Tentokrát se autor historických syntéz i kontroverzních esejů zaměřil na civilizaci starověkého Egypta; popisuje ji od rozmachu egyptské kultury až k mocenskému ústupu faraonů a jejich pádu. V závěrečné kapitole se pak zabývá znovuobjevováním zašlé kultury: tedy jak se proměňoval obraz Egypta v mysli člověka Západu v renesanci i rané novodobé éře, často zatemňován mýty a smyšlenkami. "Kdysi se učenci domnívali, že starověký Egypt představoval první civilizaci v dějinách světa, předchůdkyni všech ostatních. Dnes víme, že to není pravda. V jednom ohledu si však starověcí Egypťané přece jen uchovávají jedinečnost. Jako první lidé na Zemi vytvořili národní stát," píše Johnson v úvodu výpravné publikace, která na křídovém papíře přináší i řadu kreseb, fotografií a ilustrací. Johnson mapuje historii starověké říše, líčí její společenské, ekonomické a náboženské uspořádání. Samostatný oddíl patří umění a kultuře: "Tento útvar, ztělesňující duchovní postoje a tužby egyptského národa, byl ve všech podstatných rysech teokracií. Poskytoval rámec kultuře mimořádné síly, vnitřní přesvědčivosti a vitality, která se udržela po tři tisíce let a téměř do úplného konce si zachovala charakteristickou čistotu stylu. Egyptský stát, náboženství i kultura tvořily ve starověku opravdovou jednotu. Ve své trojjedinosti zažily vzestup i pád a takto je musíme studovat."
Poslední kapitola je věnována druhému životu starověkého Egypta - jeho vnímání v pozdějším průběhu dějin a jeho znovuobjevování, které probíhá zhruba od konce 18. století. Text provází množství barevných fotografií, kniha je vybavena výběrem literatury a rejstříkem.
Paul Johnson (nar. 1928), známý britský historik a publicista, líčí historii starověké egyptské říše, její společenské, ekonomické a náboženské uspořádání, zvláštní pozornost věnuje egyptskému umění a kultuře.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku