Fundované doteky v praxi

Ve své knize vás zasvětí zkušená masérka, uznávaná terapeutka, nestorka klasické masáže a lektorka s více než dvacetiletou praxí do praxe fundovaných doteků.
Všichni máme na těle oblasti svaloviny, vykazující různé stupně kontrakce. Při chronické kontrakci svalu dochází v konečném důsledku k ovlivňování dalších aspektů, jako například krevního oběhu, odtékání lymfy či inervace.
Kondice svalů tedy úzce souvisí s naším celkovým zdravotním stavem. Jedním z mnoha faktorů, jež mohou přispívat k bolesti a dysfunkci svalů, je existence tzv.spoušťových bodů, angl. trigger poins, vyskytujících se na napjatých pruzích kosterního svalstva a přidružených fasciích.
Ústředním článkem úspěšného zhodnocení stavu klienta i pomoc při odstraňování myofasciální bolesti je pohmatové (palpační) vyšetření svalů.
Úspěch spočívá ve snaze vědomého propojení mysli s rukama. Takový trénink začíná tím, že je učíme citlivosti. Je třeba procvičovat si uvědomování jejich schopností a vnímat to.
Druhým nezbytným předpokladem rozvoje výborných palpačních schopností je jasná představa složení lidského těla.
Z toho vyplývá nutnost nastudování anatomie pohybového aparátu, protože bez dokonalé znalosti stavby kosti a napojených struktur, směru svalových vláken a funkce jednotlivých svalů se zkrátka neobejdeme.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku