O psychologii bytí
Jednou z nejčastěji citovaných teorií v oblasti lidské motivace je bezpochyby hierarchie lidských potřeb Abrahama H. Maslowa.
Podle tohoto autora jsou lidské potřeby uspořádány od nejnižších k nejvyšším.
Vyšší motivy se objevují, až když byly uspokojeny potřeby nižší úrovně.
Tuto základní teorii Maslow rozvíjí a rozlišuje nedostatkovou motivaci nižší úrovně (D-motivaci) a růstovou motivaci vyšší úrovně (B-motivaci).
Objasňuje charakteristiky lidí s vyšší úrovní motivace, kteří se sebeaktualizují, prožívají vrcholné zážitky a mohou být inspirací pro ostatní.
Kniha je sérií Maslowových přednášek na tato témata z let 1954-1961.
Dílo jednoho z nejcitovanějších psychologů 20. století zde vychází v češtině poprvé.
Abraham Harold Maslow (1908 – 1970)
byl americký psycholog, jeden ze zakladatelů humanistické psychologie a jeden z nejcitovanějších psychologů. Narodil se v Brooklynu do rodiny židovských přistěhovalců. Studoval na City College of New York a University of Wisconsin. Poté, co přednášel čtrnáct let na Brooklyn College, nastoupil v roce 1951 na pozici vedoucího katedry psychologie na Brandeis University.
V letech 1967-1968 předsedal Americké psychologické asociaci.
Je autorem mnoha přednášek, odborných článků a publikací (Psychologie vědy, Motivace a osobnost, Náboženství, hodnoty a vrcholné zážitky, Principy abnormální psychologie).
Maslow je představitelem humanistické psychologie jako třetího proudu v psychologii vedle psychoanalýzy a behaviorismu a spolu s Kurtem Goldsteinem je hlavním představitelem holistického přístupu ke studiu osobnosti.
Uznával existenci specifických lidských potřeb, které jsou podle něj hierarchicky uspořádány od nejnižších k nejvyšším.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku