Stěžejní dílo světově proslulého experimentátora a hypnologa seznamující s jeho duševědnými výzkumy.
Po základním školení v těchto fenoménech začal Kafka provádět pokusy v oboru sugesce a telepatie, zajímal se též o přírodní léčitelství.Opět v knize Svítání v duši Břetislava Kafky se tvrdí, že se mu dařilo určovat postup léčení, a díky tomu se stával velmi populárním a oblíbeným v širém okolí a že své pacienty léčil, dle svého křesťanského přesvědčení, bezplatně.
V knize Svítání v duši Břetislava Kafky je uvedeno, že ředitel místní školy objevil jeho "hypnotizérské schopnosti", když byl přítomen tomu, jak Kafka nevědomky zhypnotizoval své dva kolegy ze stavby.
Sotva jsem usedl ke stolu, vidím, jak ke mně přichází pěkně ustrojený pán a pravil mi: "Mladíku, pozoruji, jak jste na těchto chasnících použil hypnózy. Jednoho máte v kataleptickém stavu, je třeba ho probuditi."
Silně jsem se na ně rozhorlil, vletěl jsem k nim, chytil je za ramena a poručil jim, aby Itala pustili, a odvedl jsem je k lavici u výčepního pultu s rozkazem: "Zde si sedněte a ani se nehnete! Moji chlapci svěsili hlavy, "cimpr" opět spustil a všechno zase bylo v tanečním kole.
" Jednou jsme se s chlapci dohodli, že půjdeme na Podháj, kde byla taneční zábava. Trochu jsem se zdržel. Když jsem přišel do sálu, právě hrál "cimprkastl". Uprostřed sálu jsem zahlédl, jak dva chlapci tlučou Taliána. Byli to naši chlapci, poznal jsem Karla a Frantíka.
Po vyučení krátce pracoval v Hradci Králové, poté dostal nabídku nastoupit u akademického sochaře F. V. Buka v Praze, kde pobyl asi půl roku. Brzy na to začal studovat sochařskou školu v Hořicích, kde, vzhledem k nedostatku prostředků, nastoupil jako volontér (dobrovolný nehonorovaný pracovník, připravující se na své povolání). Asi po roce a půl byl pozván, aby vytesal hlavy kamenných chrličů při stavbě těšnovské přehrady.
Základní školu absolvoval ve svém rodišti Horním Kostelci. Ve čtrnácti letech byl dán do učení na kovářství u svého otce, po dvou letech byl kvůli svým slabým tělesným dispozicím dán do učení na řezbáře.
kraj pod Krkonošemi a Orlickými horami byl po staletí pověstný četnými "mudrlanty a duchaři", dařilo se v něm spiritizmu, a Kafka se tak stal, podle tvrzení v knize Svítání v duši Břetislava Kafky, jedním z předních představitelů tamějších duchovních proudů.
Břetislav měl celkem osm sourozenců, z nichž dva zemřeli v útlém věku. Rodina Kafkových byla velmi silně nábožensky založena, což velmi výrazným způsobem formovalo jeho osobnost, stejně jako prostředí, kde prožil většinu svého života -
Pocházel z kovářské rodiny (jeho děd byl čtyřicet let panským kovářem šlechtického rodu Schaumburgů von Lippe v Ratibořicích, jeho otec Rudolf byl v celém okolí uznávaný kovář, který v mládí sloužil jako podkovář v rakouské armádě, v armádě sloužil jako kovář a podkovář i během první světové války, kde však onemocněl prudkým zápalem plic, pročež byl propuštěn domů jako válečný invalida.
původním povoláním řezbář a sochař, byl hypnolog, léčitel a badatel v oblasti parapsychologie..
Břetislav Kafka (14. května 1891 Horní Kostelec - 27. srpna 1967),
Hypnotismus je všeobecně definován jako abnormální psychický stav, vyznačený necitelností vůči většině smyslových vjemů se zesílenou citlivostí vůči jiným dojmům a s probuzením mimořádných duševních sil, vloh a schopností. Podvědomé ,,já" neusuzuje rozumem, nemá úsudek. Přijímá sugesce a tvoří.
,,U hypnózy je to zvláštní, že subjekt podléhá při každém opakovaném pokusu lehčeji a lehčeji, a to tak, že hypnotizér nad ním nabude takové moci, že stačí jeho kývnutí nebo pohled, aby subjekt ihned upadl do hypnotického spánku. Hypnóza se zavádí lehčeji a lehčeji, když se pokus opakuje. Při prvním spánku je dobře a nutno zajistit se sugescí, danou do podvědomí, kterou na rozkaz hypnologa uspaný opakuje. Například: ,, Dávej pozor, co ti řeknu: až se posadíš, vezmu tě za ruce a řeknu spát - ihned usneš. opakuj, co jsem ti řekl." Subjekt opakuje: ,,Až se posadím, vezmete mně za ruce a řeknete spát - ihned usnu." Tímto opakováním sugesce v hypnóze se hypnolog zajišťuje tzv. posthypnotickou sugescí pro rychlý zdar hypnotického spánku. opakovaný rozkaz přejde do duševědomí a podvědomé ,,já" čeká, aby daný rozkaz uskutečnilo. Zvláštní známkou duše je, že nikdy neodpočívá, nespí, nikdy není unavená. Ničím netlumené schopnosti pravé psýchy (podvědomí) jsou ohromné.
Břetislav Kavka je autorem několika knih (Nové základy experimentální psychologie, Svítání v duši, Člověk zítřka, Kultura rozumu a vůle, atd.). Následující citát pochází z jeho stěžejního díla ,,Parapsychologie":
(v případě zájmu uvést do poznámky objednávkového formuláře)
SKLADEM JE TAKÉ PŮVODNÍ BROŽOVANÉ VYDÁNÍ ZA 199 Kč.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku