Sportovní gen - hledání maximálních sportovních výkonů a limitů lidské výkonnosti
Jsou hvězdy jako je Usain Bolt či Michael Phelps genetičtí mutanti fascinující svými výkony celý svět, nebo jsou to normální lidé, kteří jen překračují své biologické limity odhodláním a nekončícím tréninkem?
V této nejpřevratnější sportovní publikaci posledních let autor mimo jiné zpochybňuje známé pravidlo 10 tisíc hodin tréninku vedoucích k mistrovství. Ukazuje, že ve sportu hraje roli mnoho dalších faktorů, jako je například délka končetin, nadmořská výška místa, kde se nacházíte, dědičná choroba či původ vašich předků. Nebojí se otevřít i témata dnes vnímána spíše jako kontroverzní, tzn. vliv pohlaví či rasy sportovce na jeho sportovní dispozice.
V knize naleznete mimo jiné odpovědi na mnoho překvapivých otázek:
- Existují vědecké důvody, proč ve sportu oddělovat výkony mužů a žen?
- Jsou černí sportovci geneticky předurčení na to, aby vynikali ve sprintu i vytrvalostním běhu? Jak jejich výkony ovlivnilo místo původu, či to, zda jejich předkové byli otroky odvlečenými z afrického kontinentu?
- Máme provádět genetické testy malých dětí, abychom zjistili, v jakém druhu sportu mají šanci excelovat?
- Pomohou testy DNA předvídat, komu hrozí zranění, poškození mozku nebo dokonce smrt během sportování?
Autor putuje od rovníku až za polární kruh, hovoří s předními vědci a olympijskými vítězi, odhaluje jejich osobní příběhy, nachází nečekané souvislosti.
Po přečtení tohoto bestselleru číslo 1 na pomezí sportu, genetiky i psychologie začnete sportovní výkony světových špiček posuzovat zcela novým pohledem.
David Epstein je oceňovaný investigativní novinář píšící o sportovních vědách, medicíně a olympijských sportech. Dříve pracoval jako odborný redaktor v časopise Sports Illustrated. Kniha Sportovní gen je jeho první kniha, která obdržela titul nejlepší non-fiction kniha roku 2013 podle deníku The Washington Post a týdeníku Publisher’s Weekly, a mnoho dalších ocenění.
„Kniha Sportovní Gen od Davida Epsteina je zajímavým čtením. Autor v něm polemizuje o neustále probíhající debatě „nature vs. nurture“ – tedy o tom, do jaké míry jsou nám předpoklady pro špičkový sportovní výkon vrozené a do jaké míry se jim můžeme naučit. Předkládané výzkumy se vždy odehrávají ve sportovním prostředí. Věčná polemika o tom, zda nad námi vládne spíš příroda a naše geny nebo zda jsme sami tvůrci své budoucnosti, samozřejmě nespěje k jasnému závěru. Nicméně autorovi se daří dobře nastínit to, co již o některých oblastech sportovního výkonu víme, a tyto závěry jsou více než zajímavé. Otázka předurčování sportovních talentů pomocí genetiky je díky její složitosti ještě daleko před námi a autorovy závěry jsou mi v tomto ohledu blízké. Proč bychom se při hledání sportovních talentů měli zajímat o složité genetické testování, když většina klíčových prvků s ohledem na sportovní talent je zřejmá důsledným pozorováním jedince? Ponechme si radost z okamžiku a nevědomost budoucnosti a přestaňme se pídit po budoucích sportovních hvězdách. Pokud totiž u dětí sportovní vývoj uspěcháme, jejich budoucnost bude s ohledem na štěstí a životní naplnění spíše strastiplná.“
M.S. Kateřina Kudláčková - mentální kouč pro sportovce KK
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku